Przejdź do treści

Klawisze Dostępności

 • Wersja kontrastowa: Alt  i  1
 • Przejdź do treści strony: Alt i 2
 • Mapa Witryny: Alt i 3
 • Wyszukiwarka: Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Twoja sugestia

Masz pomysł jak usprawnić naszą witrynę lub chcesz zgłosić problem? Skorzystaj z poniższego formularza!
Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej

Powiatowy Urząd Pracy
w Rudzie Śląskiej

ul. Ballestremów 16
41-700 Ruda Śląska

fax. 32 771 59 88
e-mail:

zobacz dojazd
Powiat Ruda Śląska - herb
wyszukiwanie ofert pracy

Urząd Pracy

Programy
Programy i projekty zrealizowane

Kalendarium

przejdź do kolejnego miesiąca przejdź do kolejnego miesiąca
PnWtŚrCzPtSbN
1234
56
7
891011
12131415161718
19202122232425
262728
29
30
Kalendarium

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne oferty pracy, dodaj swój adres e-mail

tPphcIJg4srxVHLGw0wXN-TUVwKonBZM3oE58cV7Q9w

gNVZ_y7wjG9O6rz3DT3zLF-igh0N2AybrdIjLhGGsCw

mE8sChyg9OdNMDMu5YsfUL_UFmlAgDMFZwJ9u0s48ZY

aIru6NFHSCkv-JzRRTYy_ath8MtO1mUxu0-U9p2nPak

pmKcY9l3xNejIP0G5WsosdyLPQL-4wvsAhgLc6upXZ0

fh0FA9Jz1Q65MOstl6On-h_iOf-BehWPyYbchrmdyK8

xR0ZIL0AcnqnbSM2A5jNcyKSuckukca2RqRG7-yL_S8

e1qNNwfY4rxG7-zFwZC9ykrdUJlYECkyS2q1ZVlLEUw

cjBpdC95MJe7wrYJ2HK77YJL6H9mP7RwodkqzRlDlBw

UE - LEMOR

Zapraszamy na stronę projektu LEMOR. Zawiera ona m.in. informacje o wszystkich partnerach, prowadzonych działaniach i najlepszych praktykach stosowanych w danych krajach:

http://lemorproject.eu/


W terminie 21-23.05.2014r. w Nazilli (Turcja) odbyło się spotkanie partnerskie w ramach projektu “Learning Managers Learning Organizations for Managing Social Exclusion and Poverty” realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Nazilli Ilce Milli Egitim Mudurlugu – gospodarz wizyty, umożliwił poprzez bezpośrednie spotkania, zapoznanie się z najlepszymi praktykami w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i ubóstwu. W Turcji działania te opierają się w dużej mierze na sektorze publicznym. Właśnie w Nazilli funkcjonuje pierwsze w Turcji Dzienne centrum opieki nad osobami z Alzheimerem. Głównym celem działania placówki jest pomoc i odciążenie rodziny, dzięki zapewnieniu wsparcia w postaci dziennej opieki nad członkami rodziny cierpiącymi na Alzheimera. Opieka odbywa się od jednego do pięciu dni w tygodniu. Przy centrum tym działa także dom, gdzie okoliczni mieszkańcy, mogą zapoznać się z modelowymi rozwiązaniami technicznymi ułatwiającymi życie osób starszych, zwłaszcza z Alzheimerem, oraz osób niepełnosprawnych. Troska o podopiecznych centrum była widoczna także w sposobie organizacji spotkania – po przedstawieniu działalności centrum uczestnikom projektu LEMOR, zaproszono ich na spotkanie z osobami starszymi korzystającymi z wsparcia tej jednostki i stali się chociaż przez chwile elementem terapii osób z Alzheimerem.

 W trakcie wizyty, uczestnicy projektu mieli możliwość zapoznania się także z działalnością gospodarza wizyty – instytucji koordynującej system kształcenia i szkolenia w Nazilli, a także działalnością Centrum kształcenia dla dorosłych i Szkoły dla osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim.

 Uwieńczeniem wizyty była konferencja podsumowująca projekt, która była kolejną okazją do upowszechniania najlepszych praktyk zaobserwowanych w trakcie realizacji projektu LEMOR.

 Udział w wizycie umożliwił partnerom poznanie dobrych rozwiązań stosowanych w Nazilli obszarze przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

 Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.


W terminie 15-16.01.2014r. na Malcie odbyło się spotkanie partnerskie w ramach projektu “Learning Managers Learning Organizations for Managing Social Exclusion and Poverty” realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Wizyta pozwoliła na zapoznanie się, przez przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej, z rozwiązaniami w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, stosowanymi na Malcie. Zorganizowane spotkania pozwoliły na przybliżenie pracy organizacji stawiających czoło konkretnym wyzwaniom i prezentujących dobre praktyki z tego zakresu. Najbardziej owocna była wizyta w Richmond foundation – Chelsea house. Organizacja ta zaprezentowała nie tylko prowadzony program reintegracji dla osób z problemami psychicznymi, ale także wskazała na duże zaangażowanie w próby zmiany stereotypów dotyczących osób z problemami psychicznymi. Działania te są możliwe dzięki częstym wizytom w mediach, a także chociażby prowadzeniu szkoleń dla funkcjonariuszy policji, w zakresie kontaktów z osobami z problemami psychicznymi.

Zadania z zakresu wsparcia dla kobiet z dziećmi, z rodzin, gdzie doświadczały przemocy prowadzi Suret il – Bniedem house. Organizacja ta oferuje możliwość adaptacji do samodzielnego życia i pomoc terapeutyczną dla jego mieszkańców.

Zakres działań wizytowanego oddziału YMCA skupiał się na pracy z osobami wychodzącymi z bezdomności. W ramach prowadzonego domu oferowana była możliwość zamieszkania i prowadzenia indywidualnego programu powrotu do społeczeństwa.

Udział w wizycie umożliwił partnerom poznanie dobrych rozwiązań stosowanych na Malcie w obszarze przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. W przypadku każdej z organizacji należy podkreślić duże zaangażowanie pracowników i wolontariuszy.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.


 

W dniach 06-07.11.2013 r., odbyła się na terenie tutejszego Urzędu Pracy, wizyta partnerów zagranicznych, uczestniczących wraz z Powiatowym Urzędem Pracy w Rudzie Śląskiej w projekcie Learning Managers Learning Organizations for Managing Social Exclusion and Poverty, którego celem jest:


·  poznanie problemu wykluczenia społecznego w krajach europejskich wraz z ich podłożem kulturowym,

·  poszukiwanie nowych międzykulturowych rozwiązań w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu,

·   poznanie pozytywnych europejskich przykładów wspierania grup osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,

·   podniesienie kwalifikacji uczestników projektu w zakresie stosowania nowych metod, i narzędzi pracy z  osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym,

·   podniesienie kompetencji instytucji i organizacji w walce z wykluczeniem społecznym,

·   rozwój współpracy europejskiej w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Wśród przybyłych gości zagranicznych można wymienić przedstawicieli takich instytucji jak Nazilli Ilce Milli Egitim Mudurlugu z Turcji, Partnership in Social and Community Enterprise in Schools, Skills for Life and Social Care C.I.C z Wielkiej Brytanii, CHANCENGLEICH in Europa e.V z Niemiec, Noi Del Tosi z Włoch, Paragon Limited z Malty.

W pierwszym dniu wizyty tj., 06.11.2013 r., podczas odbywających się spotkań, goście zagraniczny mieli okazje poznać przykłady dobrych praktyk, przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu, podejmowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej oraz instytucje takie jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej. Goście zagraniczni dzięki zaangażowaniu pracowników rudzkiego Urzędu Pracy mieli okazję poznać m.in. zasady funkcjonowania naszej instytucji oraz najefektywniejsze usługi i instrumenty wspomagające osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

Następnie w trakcie wizyty w rudzkim ZAZie uczestnicy projektu zwiedzili m.in. pralnię, szwalnię i dekoratornie, przypatrując się uważnie pracy zatrudnionych tam osób niepełnosprawnych, mogąc jednocześnie zaobserwować pozytywne przykłady jakie niesie za sobą równoczesna rehabilitacja zawodowa i społeczna osób dotkniętych niepełnosprawnością.

Natomiast podczas wizyty w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej wnikliwie została zaprezentowana działalność Klubu Integracji Społecznej, który wspiera osoby wykluczone społeczne  zmagające się często z problemem biedy, alkoholizmu czy tez bezdomności.

W godzinach wieczornych delegacje zagraniczne zwiedziły również katowickie dzielnice- Nikszowiec i Giszowiec, wskazywane jako pozytywne przykłady rewitalizacji terenów zagrożonych niegdyś wykluczeniem społecznym i biedą.

 Kolejny dzień wizyty delegacji zagranicznych upłynął na zaprezentowaniu gościom działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej Unikat oraz Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej, jako kolejnych wartościowych przykładów udzielania wsparcia i pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

Podczas wszystkich spotkań panowała atmosfera sprzyjająca wymianie doświadczeń, dzieleniu spostrzeżeń oraz uwag, umożliwiająca zaczerpnięcie najlepszych zaprezentowanych przykładów przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu oraz ich późniejszą implementację na terytorium państw z których pochodzą członkowie projektu.

Zapraszamy gorąco do zapoznania się z krótką relacją zdjęciową obrazująca wizytę gości zagranicznych na terenie naszego Urzędu Pracy.

 Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

 

 

      

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

    W terminie 03-04.07.2013r. w Dortmundzie odbyło się spotkanie partnerskie w ramach projektu “Learning Managers Learning Organizations for Managing Social Exclusion and Poverty” realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Celem wizyty przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy u partnera niemieckiego było m.in.  poznanie konkretnych rozwiązań i sposobów przeciwdziałania i łagodzenia skutków wykluczenia społecznego i ubóstwa w Niemczech, który został zrealizowany dzięki zorganizowanym spotkaniom z przedstawicielami Miasta oraz z następującymi organizacjami:  

-Women’s Start-Up Center

-Carpenter „Passgenau”

-Nordmarkt Kiosk, Sozialkaufhaus

-Stadtteilmutter

-House of Immigrant Communities.

Spotkania w ww. instytucjach pozwoliły przede wszystkim na poznanie działań pomocowych

dla kobiet w zakresie otwarcia i rozwoju własnej firmy oraz działań na rzecz społeczności imigrantów.

 Uczestnictwo w wizycie umożliwiło poznanie sytuacji dotyczącej wykluczenia społecznego i ubóstwa w Niemczech oraz poznanie ciekawych rozwiązań stosowanych w obszarze przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i ubóstwu.

 Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

 

          Przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej, jako jeden z partnerów projektu „Learning Managers Learning Organizations for Managing Social Exclusion and Poverty” finansowanego ze środków Komisji Europejskiej, wzięli udział wizycie studyjnej we Włoszech (Mediolan) w terminie  07-10.05.2013r.

Gospodarz spotkania zorganizował wizyty u przedstawicieli organizacji działających na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Uczestnicy wizyty odwiedzili m.in. organizację City Angels –opierającą się tylko i wyłącznie na pracy wolontariuszy, a zajmująca  się opieką nad osobami bezdomnymi w centrum Mediolanu. Zadaniem organizacji jest  świadczenie wsparcia psychologicznego, informowanie o rożnych formach pomocy  oraz dostarczanie żywności i odzieży, którą wolontariusze pozyskują od osób prywatnych i firm.

Podobną rolę odgrywa inna organizacją- Help Centre ONDS. Zatrudnieni tam są głównie pracownicy socjalni oraz streetworkerzy, których  zadaniem jest informowanie bezdomnych i imigrantów o możliwościach uzyskania pomocy.

Instytucja goszcząca Noi del Tosi – przedstawiła  swoją rolę w społeczności lokalnej, jaką jest promowanie wartości związanych z szeroko pojętą kulturą oraz edukacją, a także budowanie więzi pomiędzy szkołą, jej absolwentami, rodzicami a nauczycielami. Celem tych działań jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu młodych osób, dopiero co wkraczających na rynek pracy oraz osób starszych, które już nie funkcjonują na rynku pracy, jak również wzmacnianie więzi pomiędzy tymi pokoleniami. Organizacja wspiera aktywność pozaszkolną uczniów oraz organizuje akcje informacyjne oraz protestacyjne przeciwko prostytucji i narkotykom w szkole, gdyż stają się one coraz większym problemem we włoskich szkołach.

 Udział w wizycie umożliwił partnerom poznanie dobrych rozwiązań stosowanych przez partnera włoskiego w obszarze przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

 

Learning Managers Learning Organizations for Managing Social Exclusion and Poverty

W terminie 23-26.01.2013 w Birmingham miało miejsce pierwsze spotkanie partnerów realizowanego od sierpnia 2012 roku projektu  “Learning Managers Learning Organizations for Managing Social Exclusion and Poverty” finansowanego ze środków Komisji Europejskiej.

Uczestnictwo w wizycie umożliwiło realizację trzech założonych celów:

1. Poznanie sytuacji dotyczącej wykluczenia społecznego i ubóstwa w krajach partnerskich, tj: Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Turcji.

2. Omówienia założeń, celów i produktów projektu  LEMOR.

3. Dostosowanie założeń projektowych do możliwości zmniejszonego składu partnerskiego.

Po dokładnej analizie zapisów projektu i możliwości partnerów ustalono kolejne terminy spotkań. W październiku b.r. Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej będzie gościł ekspertów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Turcji i Malty.

 Podczas kilkudniowego spotkania udało się przedyskutować  rozwiązania stosowane w obszarze przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i ubóstwu w wielu krajach. Natomiast ze względu na miejsce spotkania główną uwagę skupiono na rozwiązaniach brytyjskich. Przedstawiciel projektu z Wielkiej Brytanii - John White, zorganizował 2 niezwykle interesujące spotkania.Pierwsze z przedstawicielami  West Smethwick Enterprise Agency- centrum działającego na rzecz najuboższych, osób mających różnego rodzaju problemy, w tym imigrantów. Instytucja ta pomaga w rozwijaniu kompetencji społecznych, ale zapewnia również wsparcie w zakresie zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, w tym żywieniowych. Centrum organizuje spotkania i szkolenia dla społeczności lokalnej, pokazując jak można się rozwijać i spędzać czas wolny. Organizacja ta ściśle współpracuje z przedstawicielami administracji lokalnej, innymi instytucjami o zbieżnych celach, policją i wolontariuszami, z którymi mieliśmy możliwość się spotkać i porozmawiać. Szczególnie interesująca dla nas, była działalność policji na rzecz społeczności lokalnej.

Duże wrażenie zrobiło na nas spotkanie z Chrisem Hoare – przewodniczącym  Birmingham South West Community Group i West Midlands Police Service. Człowiekiem, który dzięki wolontariackiemu zaangażowaniu, był inspiratorem do zmian w mieście. Jego zapał i współpraca wszystkich aktorów życia społecznego w mieście przyczyniły się do przeistoczenia miejsca o największej przestępczości we wzór miasta o najniższych wskaźnikach przestępczości, którego mieszkańcy czują się bezpiecznie. Spotkanie odbyło się w świetlicy przeznaczonej dla dzieci z okolicy, które właśnie tam realizują wspólnie wiele interesujących przedsięwzięć lub po prostu bawią się wykorzystując swój czas wolny. Ważnym elementem tego miejsca są ludzie, w tym stała praca policjanta z dziećmi i młodzieżą.

Projekt LEMOR daje możliwość poznania najbardziej sprawdzonych i efektywnych rozwiązań przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu, przyczyniając się tym samym do doskonalenia pracy Powiatowego Urzędu Pracy w tym zakresie.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

 

 

Learning Managers Learning Organizations for Managing Social Exclusion and Poverty

Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej otrzymał środki na realizację
Projektu Partnerskiego Grundtviga w ramach Programu Unii Europejskiej
”Uczenie się przez całe życie”

 

Do wspólnej realizacji projektu dołączyło 2 partnerów:

 1. Noi Del Tosi – Włochy
 2. Paragon Limited- Malta

 

Obecnie projekt LEMOR realizowany jest przez instytucje/ organizacje/ firmy  z 6 krajów: Polski, Turcji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Malty.

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

 

Learning Managers Learning Organizations for Managing Social Exclusion and Poverty

Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej otrzymał środki na realizację
Projektu Partnerskiego Grundtviga w ramach Programu Unii Europejskiej
”Uczenie się przez całe życie”

 

PROJEKT REALIZOWANY JEST WE WSPÓŁPRACY:

 1. Nazilli Ilce Milli Egitim Mudurlugu – Turcja
 2. Partnership in Social and Community Enterprise in Schools, Skills for Life and Social Care C.I.C- Wielka Brytania
 3. Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej - Polska
 4. CHANCENGLEICH in Europa e.V- Niemcy

CELE PROJEKTU:

 • poznanie problemu wykluczenia społecznego w krajach europejskich wraz z ich podłożem kulturowym
 • poszukiwanie nowych międzykulturowych rozwiązań w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu
 • poznanie pozytywnych europejskich przykładów wspierania grup osób zagrożonych wykluczeniem społecznym  
 • podniesienie kwalifikacji uczestników projektu w zakresie stosowania nowych metod
  i narzędzi pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym
 • podniesienie kompetencji instytucji i organizacji w walce z wykluczeniem społecznym,
 • rozwój współpracy europejskiej w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu

PLANOWANE REZULTATY PROJEKTU:

 • Wzrost kompetencji i umiejętności w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu wśród przedstawicieli instytucji i organizacji biorących udział w projekcie
 • Wzrost świadomości na temat wykluczenia społecznego i ubóstwa w Europie
 • Europejska współpraca i wymiana doświadczeń w zakresie wykluczenia społecznego

OKRES REALIZACJI PROJEKTU:
01.08.2012 r. - 31.07.2014 r.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

Utworzono: 2013-01-03 13:08 | Redagował: Paweł Karaś 2014-05-27 12:41
Drukuj Zapisz jako pdf Odwiedziny: 6036
 • HkxAbh_TkBAeloVFgZaTaRyMGc71Q8cH-LXYF9Ed594

 • pHpcp2USGbw6VuFBXr0stXY64npNj6qDou2awJVAPbw

 • Go5nZL537vUHFqWxc2Vj742V1Qp792BF0fcOMfuyCb4

 • ALnBi68hUS25fVFEi_GEFewbN899LuJDla8OEOCxIYM

 • WMgnxpOuYkW2jfwA08ETi5VtfU1FBP4vTv8Uw3snA9Q

 • Qf6CE2Mk230J8jWRdPvd-F8EgKX9RMcW9nCQX5cV4QY

 • PhP-KaPJZxJVKKPw0-bjB0unUiZikZa4KH63rW63mkM

 • Um4VMxZ361RKlYf_X6Z9SSmvjvZCPTkjEHURguvKm_s

 • XkzhUJN9q5QY_UkMEoMSW0jdE3YvuGN0yhpYF-hZIAM

 • 6mypxIBdjuVcNlzYIL08N3AoMEtLRhUAEwfb7p-u2pg

 • kI7E_ocIkOJatgBWIY_uA4XkWWII2HRXGYoZEOZnQw4

 • ILXlwmlObkgYw9oqTdG5h69YPQIPjPU57jOwHj0Q6QU

 • 9b2j8O65_apWlqcfHCtJXXpTrXof24nCaf997UDIPPE

 • 6408uhA2X2nmwB0q6gZU2ZfxeKNH7pDTsUU3SsZXKk8

 • L8W08IK0XMbpoiemJyO20G_Pe6Uae2DKoFhu1txfE3o

 • -XrqVHUUJcy9E5bRv8N3zz1NfXE9cxr0JonnWz8PffM

 • K7F2F7barGRCFgJ10Xug3LLyErAfD5hD7I0SUKf1IAM

 • 2qEGDoIwVKUfPFqMuTBQSbLFVNNbZCb3BdohVoVpSQc

 • RWHmzkVgXc4gwTUnwGJ_ZiHCAStp9FdzlQrnUTCdHec

 • baM3urG1eIL3BjxVzLswMerydkqTH3bxMfpHZie7g4M

Projektowanie stron: IntraCOM.pl